محل تبلیغات شما

سرامیک  ( یونان باستان κέραμος - رس) - موادی که از خاک رس یا مخلوط آنها با مواد افزودنی معدنی (و گاهی اوقات از ترکیبات غیر آلی دیگر) تحت تأثیر درجه حرارت بالا ساخته می شود و به دنبال آن خنک می شود. و همچنین محصولات حاصل از چنین موادی  .

در یک مفهوم محدود ، کلمه "سرامیک" به معنای خشتی است که پخته شده است .

از ظروف اولیه به عنوان سفال ساخته شده از خاک رس یا مخلوط آن با مواد دیگر استفاده می شد. در حال حاضر ، از سرامیک به عنوان ماده ای در صنعت (مهندسی مکانیک ، ابزار سازی ، هواپیمایی و غیره) ، ساختمان ، هنر استفاده می شود و به طور گسترده ای در پزشکی و علوم مورد استفاده قرار می گیرد. در قرن XX ، مواد سرامیکی جدیدی برای استفاده در صنعت نیمه هادی و سایر زمینه ها ایجاد شد.

مواد ابررسانای مدرن در دمای بالا نیز سرامیک هستند    .

انواع سرامیک 

بسته به ساختار ، بین سرامیک های ریز (خرده شیشه  زجاجیه ای یا ریز دانه) و درشت (خرده ریز دانه) تمایز قایل می شود . انواع اصلی سرامیک های ظریف شامل ظروف چینی ، نیمه چینی ، توده های سنگی رس ، ماسوره ، فایانس ، ماژولیکا است . نوع اصلی از سفال های خشن است سفال .

همچنین ، سرامیک کاربید ( کاربید تنگستن ، کاربید سیلی ) ، آلومینا ، زیریوم (بر اساس ZrO  2  ) ، نیترید (بر اساس AlN ) و غیره را از هم جدا کنید.

چینی دارای تکه متراکم متلاشی شده از رنگ سفید (گاهی اوقات با رنگ مایل به آبی) با جذب آب کم (تا 0.2٪) است ، در صورت ضربه زدن ، صدای ملودیک بالایی منتشر می شود و می تواند به صورت لایه های نازک بدرخشد. لعاب لبه مهره یا پایه محصول چینی را نمی پوشاند. مواد اولیه چینی کائولن ، شن ، فلدسپات و سایر مواد افزودنی است.

فایانس دارای خرده سفید متخلخل با رنگ مایل به زرد است ، تخلخل خرده آن 9 تا 12 درصد است. به دلیل تخلخل زیاد ، محصولات سفالی کاملاً با لعاب بی رنگ و مقاومت در برابر حرارت کم پوشانده شده اند. فایانس برای تولید ظروف سفالی برای استفاده روزمره استفاده می شود. مواد اولیه برای تولید فانسانس خاک رس های سفید سوز با افزودن گچ و شن کوارتز است.

از نظر خواص ، نیمه ظروف موقعیت چینی بین ظروف و سفال را اشغال می کند ، خرده آن سفید است ، جذب آب 3 تا 5 درصد است ، در ساخت ظروف سفالی استفاده می شود.

Majolica دارای خرده متخلخل است ، میزان جذب آب حدود 15٪ است ، محصولات دارای سطح صاف ، درخشندگی ، ضخامت دیواره کوچک ، با لعاب های رنگی پوشانده شده و ممکن است دارای تزئینات برجسته تزئینی باشند برای ساخت ماژولیکا از ریخته گری استفاده می شود . مواد اولیه - رسهای سفیدسوز (سفالی سفالی) یا رسهای قرمزسوز (سفال ماژولیکا) ، دشت سیلاب ، گچ ، ماسه کوارتز .

سفال دارای خرده رنگ قهوه ای قرمز است (از خاک رس قرمز سوز استفاده می شود) ، تخلخل زیاد ، جذب آب تا 18٪. محصولات را می توان با لعاب های بی رنگ پوشانده ، با رنگ های سفالی رنگی - engobob رنگ آمیزی کرد .

تاریخچه 

سرامیک از دوران باستان شناخته شده است و احتمالاً اولین ماده مصنوعی ساخته دست بشر است. اعتقاد بر این بود که ظهور سرامیک ارتباط مستقیمی با انتقال فرد به سبک زندگی کم تحرک دارد ، بنابراین خیلی دیرتر از سبد اتفاق افتاد . تا همین اواخر ، اولین نمونه های شناخته شده سرامیک مربوط به دوران پارینه سنگی فوقانی ( فرهنگ گراوت ) بود   . قدیمی ترین قطعه خاک رس پخته به 29-25 هزاره قبل از میلاد باز می گردد. این ناهید وستونیس است که در موزه موراویان در برنو نگهداری می شود   .

یافت در سال 1993، گلدان خارج از غار Syanzhendon ( مهندس ) مسائل در استان جیانگشی در جنوب شرقی چین ساخته شده است 20-19000. سالها پیش   . خرده ریزهای یک کشتی شیروانی که در غار یوچانیان ( انگلیسی ) در استان هونان در جنوب شرقی چین یافت شده است به 18.5-17.5 هزار سال قبل برمی گردد    . سرامیک در رودخانه گروماتوخا (شاخه ای از Zeya ) در منطقه آمور تقریباً به نظر می رسد. 15.5 هزار سال پیش   .

در فرهنگ های میان سنگی ، از سرامیک به طور نامنظم استفاده می شود و ، به عنوان یک قاعده ، در مرحله بعد استفاده می شود. کامل ترین نمونه های سرامیک مزولیت در فرهنگ جومون در ژاپن شناخته شده است. در دوران نوسنگی ، سرامیک تقریباً به یک ویژگی اصلی در همه فرهنگ های باستان شناسی تبدیل شده است (به استثنای دوره باستانی ترین جوامع ارضی دوره نوسنگی قبل از سرامیک در خاورمیانه ، زمانی که انتقال به یک سبک زندگی بی تحرک زودتر از بسیاری دیگر رخ داده است) نوآوری های فن آوری)

پیتر جوردن (گرونینگن ، هلند) معتقد است که سرامیک از دو مرکز نوآوری گسترش یافته است: آسیای شرقی (حدود 16000 سال قبل از زمان حال ) و شمال آفریقا (حدود 12000 سال قبل از زمان حال )   .

قدیمی ترین سفال (12 هزار سال پیش) در روسیه در ترنس بایکالیا (در مکان های باستانی فرهنگ اوست-کارنگسکایا    ) و در خاور دور ( فرهنگ های گروماتوخینسکایا ، اوسیپوفسکایا ، سلمدژینسکایا   یافت شد ؛ رجوع کنید به نوسنگی سیبری ) . لایه های پایین ستگاه راکوشچنی یار در منطقه روستوف به نیمه دوم هزاره 7 قبل از میلاد برمی گردد   . فرهنگ الشان در منطقه ولگا میانه به 7 هزار سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد. 

سرامیک هایی با لایه ضخیم چربی و رسوب موم گیاهی از مکان های لیبی در صحرای یوان آفودا (  Uan Afuda  ) و تاکاتوری (Takarkori) به دوره 8200-6400 قبل از میلاد مسیح باز می گردند. 

در اصل ، سرامیک ها با دست قالب گیری می شدند. اختراع چرخ سفالگر در هزاره سوم قبل از میلاد (سنگ فرنگی اواخر  - اوایل عصر برنز ) سرعت بخشیدن و ساده سازی فرآیند تولید محصول را امکان پذیر کرد. در فرهنگ های پیش از کلمبیای آمریکا ، سرامیک های هندی تا زمان ورود اروپایی ها بدون چرخ سفالگر ساخته می شدند.

انواع خاصی از سرامیک ها بسته به خصوصیات مواد اولیه و شرایط فرآوری به دست آمده ، به تدریج و با بهبود فرایندهای تولید ، شکل گرفتند.

قدیمی ترین انواع سرامیک ، ظروف مختلف و همچنین چرخ های چرخشی ، وزنه بافی و اشیا other دیگر است. این سرامیک های خانگی به روش های مختلف جلال بخشیده شدند - با استفاده از مهر زنی ، ردیابی و عناصر گیر شده ، تسکین داده شد. شناورها بسته به روش شلیک رنگهای مختلفی دریافت کردند. آنها را می توان صیقل داد ، نقاشی کرد و یا با تزئین تزئین کرد ، با انگور ، یک لایه براق (سرامیک یونانی و Roman Terra sigillata   ) ، لعاب رنگی ("Hafnerceramics" دوره رنسانس) پوشانده است.

در اواخر قرن شانزدهم میلادی ، ماژولیکا در اروپا ظاهر شد (بسته به منشا often آن ، اغلب آن را فانسانس نیز می نامند). دارای خرده آهن و آهک متخلخل ، اما در عین حال توده سفالی سفید ، با دو لعاب پوشانده شد: یک لعاب مات ، قلع بالا و یک لعاب سربی شفاف و براق.

این دکور قبل از پخت محصول در دمای حدود 1000 درجه سانتیگراد ، روی ماژولیکا روی لعاب خام رنگ آمیزی شد . رنگهای نقاشی با همان ترکیب شیمیایی لعاب تهیه شده بودند ، اما قسمت اصلی آنها اکسیدهای فلزی بود که در برابر درجه حرارت بالا مقاومت می کنند (به اصطلاح رنگهای نسوز - آبی ، سبز ، زرد و بنفش). از قرن هجدهم استفاده از رنگهای به اصطلاح مافل که به لعابهای قبلاً آتش گرفته شده استفاده می شدند. همچنین از آنها برای رنگ آمیزی ظروف چینی استفاده می شود.

در قرن شانزدهم ، تولید ظروف سفالی سنگی در آلمان گسترش یافت. سفید (به عنوان مثال ، در Siegburg) یا رنگی (به عنوان مثال ، در Rehren) ، خرده تکه ای بسیار متراکم از خاک رس مخلوط با فلدسپات و سایر مواد تشکیل شده بود. پس از شلیک در دمای 1200-1280 درجه سانتیگراد ، ظروف سنگی سخت و عملا غیر متخلخل شدند. در هلند ، ظروف سنگی قرمز بر روی مدل سرامیک های چینی تولید می شد و همین ویژگی در ظروف سفالی بوتگر نیز وجود دارد .

محصولات سنگی نیز توسط ودگوود   در انگلیس تولید شد. سفال نازک به عنوان نوع خاصی از ظروف سفالی با خرده سفید متخلخل پوشیده شده با لعاب سفید در نیمه اول قرن هجدهم در انگلیس ظاهر شد. فایانس ، بسته به استحکام خرده ریز ، به فاینانس نازک و نرم با محتوای آهک زیاد ، متوسط - با مقدار آهک کم و سخت - کاملا عاری از آهک تقسیم می شود. از نظر ترکیب و مقاومت خرده ، این مورد اغلب شبیه ظروف سنگی یا ظروف چینی است .


خرید کاشی ارزان قیمت

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
دانش کمپ - محل یادگیری آسان تکنولوژی موزیک , آهنگ ماینکرافت a409 دانلود رمان جدید مریم چت|چت مریم آموزش های همگانی آنلاین جاروی مرکزی فروشگاه انجمن تخصصی موبی سنتر